Świat Zwierząt

Cane Corso to rasa psa z grupy molosów, pochodząca z Włoch. Są to psy średniego lub dużego wzrostu, o masywnej budowie ciała. Charakteryzują się silnymi i muskularnymi kończynami oraz głową w kształcie trapezu. Ich uszy są przylegające i przycinane, a oczy zazwyczaj ciemne. Istnieją dwa typy umaszczenia u Cane Corso – czarne i brązowe.

Historia rasy

Cane Corso to rasa o długiej historii. Ich przodkowie służyli jako psy bojowe w starożytnym Rzymie. Później, w średniowieczu, stali się oni powszechnymi psami gospodarskimi na terenie Włoch. W XIX wieku, z powodu spadku popularności tej rasy, Cane Corso prawie całkowicie zniknął. Dopiero w latach 70. XX wieku nastąpiła jego renesans, dzięki staraniom kilku hodowców.

Charakter

Cane Corso to psy o silnym charakterze, które wymagają właściwej socjalizacji i treningu. Są one bardzo inteligentne i potrafią nauczyć się wielu poleceń, ale też potrzebują konsekwentnego i stanowczego właściciela. W stosunku do obcych są zazwyczaj ostrożne i podejrzliwe, co sprawia, że są dobrymi psami stróżującymi. Wobec swojej rodziny są przyjacielskie i lojalne, uwielbiają spędzać czas z nimi.

Zdrowie

Cane Corso to rasa psów, której przeciętna długość życia wynosi około 10-12 lat. Są to psy stosunkowo zdrowe, ale jak każda rasa, narażone są na pewne problemy zdrowotne. Często występujące schorzenia u Cane Corso to m.in. dysplazja stawów, choroba von Willebranda, czyli zaburzenie krzepliwości krwi oraz alergie skórne.

Pielęgnacja

Cane Corso to rasa psów, której sierść jest krótka i gęsta. Dlatego też nie wymagają one szczególnie skomplikowanej pielęgnacji. Wystarczy regularne szczotkowanie, aby usunąć martwy włos. Ważne jest też, aby regularnie sprawdzać uszy psa, czy nie ma w nich nadmiaru woskowiny lub innych zanieczyszczeń.

Podsumowanie

Cane Corso to rasa psów, która wymaga właściwej socjalizacji i treningu, ale w zamian oferuje swoim właścicielom wiele zalet. Są to psy o silnym charakterze, bardzo inteligentne i lojalne wobec swojej rodziny. Choć są one podejrzliwe w stosunku do obcych, to idealnie nadają się na psy stróżujące. Cane Corso to rasa stosunkowo zdrowych psów, ale narażona na pewne problemy zdrowotne, dlatego ważne jest regularne monitorowanie ich stanu zdrowia. Pielęgnacja sierści tych psów jest łatwa i nie wymaga dużej ilości czasu.

Jeśli jesteś zainteresowany posiadaniem Cane Corso, pamiętaj, że to rasa wymagająca. Dobrej jakości socjalizacja, konsekwentny trening i odpowiednie warunki mieszkaniowe są konieczne, aby zapewnić psu szczęśliwe i zdrowe życie. Właściciel psa tej rasy musi być też gotowy na poświęcenie czasu i uwagi, ponieważ Cane Corso potrzebuje dużej ilości ruchu oraz aktywności fizycznej i umysłowej. Jednak dla właściwej osoby, posiadanie Cane Corso może być wspaniałym doświadczeniem i oferować wiele satysfakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *