Świat Zwierząt

Szczeniak to urocze stworzenie, które jednak potrafi sprawić wiele problemów, szczególnie w przypadku szkolenia czystości. Co zrobić, kiedy szczeniak sika w domu? Oto kilka porad, które mogą pomóc w radzeniu sobie z tym problemem.

Zapewnij właściwe warunki

Szczeniak potrzebuje specjalnych warunków do nauki czystości. Musisz zapewnić mu wygodne miejsce do spania, a także regularne posiłki i wodę. Wskazane jest również częste wyprowadzanie psa na spacery, które pomogą mu zaspokoić potrzebę fizjologiczną. Im częściej będziesz wyprowadzał szczeniaka, tym mniejsza szansa na to, że zrobi swoje w domu.

Uważaj na sygnały

Szczeniak zwykle daje znać, kiedy potrzebuje wyjść na dwór. Może to być skomlenie, chodzenie w kółko lub szukanie drzwi. Twoim zadaniem jest nauczenie się, jakie sygnały daje twój szczeniak i natychmiast wychodzenie z nim na zewnątrz, gdy tylko pojawią się pierwsze oznaki potrzeby fizjologicznej.

Reaguj natychmiast

Jeśli zdarzy się, że szczeniak zrobił swoje w domu, nie krzycz na niego ani nie karć. Szczeniak nie zrobił tego specjalnie, a jedynie nie umiał jeszcze w pełni kontrolować swojego organizmu. Twoim zadaniem jest natychmiastowe sprzątnięcie zabrudzenia i dokładne wyczyszczenie miejsca, gdzie szczeniak się załatwił. Zostawienie zapachu może zachęcać psa do powrotu w to samo miejsce.

Nigdy nie karć psa za pomyłki

Karanie psa za pomyłki w nauce czystości jest zupełnie nieuzasadnione i nieprzydatne. Szczeniak nie jest w stanie zrozumieć, dlaczego jest karany, a jedynie będzie bał się ciebie i unikał kontaktu. Zamiast tego, skup się na pozytywnym wzmocnieniu pozytywnych zachowań, takich jak wyjście na dwór i załatwienie się tam.

Wezwij profesjonalistę

Jeśli mimo wszystkich starań, szczeniak nadal nie potrafi nauczyć się czystości, warto skonsultować się z weterynarzem lub behawiorystą zwierzęcym. Mogą oni pomóc w diagnozowaniu problemów i zaproponować skuteczne metody szkolenia.

Podsumowując, szkolenie czystości szczeniaka wymaga dużo cierpliwości i wytrwałości. Nie ma co się zniechęcać, jeśli szeniak popełni pomyłki, to normalne w jego rozwoju. Ważne, aby skupić się na pozytywnych aspektach szkolenia i wykorzystać skuteczne metody nauki. Pamiętaj, że nauka czystości to proces, który wymaga czasu i wysiłku, ale z pewnością się opłaci, gdy zobaczysz, że Twój szczeniak potrafi już kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *